Aeronet opět pobavil!

Komentář Richarda Šimůnka

Aeronet je web psaný v češtině, který je asi nejznámější a pravděpodobně i nejprovařenější ukázkou tzv. dezinformačních webů údajně řízených Rusy. Když vidím na internetu, nejčastěji na Facebooku, sdílenou nějakou zprávu z Aeronetu, bude to nejspíš bombastická zpráva s naprosto přelomovým odhalením a obvykle pobaví svou průhlednou prolhaností. Ale někdy se stane, že ten člověk, který to na Facebooku sdílí, tak činí proto, že tomu opravdu věří. Někdy to dokonce doprovodí i nějakým komentářem typu „Tak je to potvrzeno!“. Já mu obvykle dám do komentářů jako reakci fotečku koťátka:  Tu fotografii jsem sehnal sehnal od někoho na Facebooku. Neuráží, je něžná a mnohý čtenář Aeronetu by i mohl uvěřit, že se tak skutečně děje. Citace z Aeronetu jsem zaznamenal zejména v prezidentské předvolební kampani ze strany voličů Miloše Zemana. Bylo tomu tak i v případě, který chci popsat. Většina „zpráv“ z Aeronetu je natolik průhledná, až hloupá, že ani nemá cenu se jimi nějak zabývat, ale tahle mě mimořádně pobavila a ukázala, že autoři tohoto webu mají opravdu „jiný“ pohled na věc.

Kandidát na prezidenta Michal Horáček si byl dobře vědom, že všechny ty rozhovory i souboje kandidátů na prezidenta bez největšího soupeře Miloše Zemana mají jen malý smysl. Je třeba argumentovat přímo Miloši Zemanovi. Konfrontovat ho, ve skutečné otevřené diskusi vysvětlovat chyby Miloše Zemana, poukazovat na ně a mít možnost na Zemanovy útoky z jeho monologů zejména na jeho dvorní televizi Barrandov reagovat. Miloš Zeman však do žádných takových regulérních soubojů jít nechtěl, pravděpodobně vědom si skutečnosti, že nejméně se třemi z osmi kandidátů by měl problém, aby z diskuse s nimi vyšel jako vítěz. Ve druhém kole, kdy už byl soupeř jen jeden, a to nijak zdatný rétor, chtěl najednou několik debat týdně.

Ale vraťme se k Michalovi Horáčkovi. Ten vzal video jednoho z těch propagandistických rozhovorů s ředitelem Barrandova Soukupem a ve střižně se nechal elektronicky do záznamu přidat, aby si diváci udělali obrázek, jak by mohla regulerní debata prezidentských kandidátů vypadat. Záznam se v konkrétních chvílích zastavoval a Michal Horáček na řeči Miloše Zemana reagoval. Takový rozhovor potom dal Michal Horáček na svůj web a také Facebook. Na první pohled bylo jasné, jak je to myšleno, Michal Horáček se ani netajil tím, jak záznam s ním vznikl, že když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Tohle je screen Facebooku Michala Horáčka prezentující ono video:

Ovšem po několika dnech mi někdo ze Zemanových voličů najednou nasdílel na Facebook tento článek z Aeronetu:

Přečtěte si, prosím, ten text výše. To je Aeronet: „…Skandál, který nemá obdoby.“ Člověk, který to sdílel na Facebooku, evidentně uvěřil, že je to tak, jak to popisuje Aeronet. V první moment mě to vážně pobavilo, ale když jsem si uvědomil, že ten člověk, který to sdílí, má také volební právo, už mě ten smích docela přešel. Když jsem domyslel, že takto „inteligentních“ voličů Miloše Zemana může být třeba i většina, to už mě začínal polévat pot. Raději jsem dál už ani nedomýšlel co všechno ještě může takový Aeronet takovému českému voliči nabulíkovat. A to, jak jsem uvedl výše, Aeronet je tak provařený, že se ho leckdo ze čtenářů takových zpráv stydí sdílet, ale existují desítky dalších podobných webů. Začal jsem přemýšlet o způsobech práce takových dezinformačních stránek a velmi jsem zatoužil promluvit si s autorem tohoto výtvoru o „falešném videu Michala Horáčka“. Zajímalo by mě, jestli toho člověka jeho práce baví, jestli z ní jde domů s dobrým pocitem, jako třeba obsluhující rušičky Svobodné Evropy z dob totality. Ale ten jen stiskl tlačítko. Tohle chce nápad. Aktivní přístup. Jak vysoká odměna asi za takový článek byla? Stála za tu skvrnu na svědomí? Ale no tak. Svědomí?

Zkusím skončit optimisticky. Ještě před několika měsíci jsem na dezinformačních stránkách viděl reklamy např. na české internetové obchody. Když se dnes podíváte na stránky Aeronetu, už tam žádná reklama není. Díkybohu!

7 Comments

 1. „Zkusím skončit optimisticky. Ještě před několika měsíci jsem na dezinformačních stránkách viděl reklamy např. na české internetové obchody. Když se dnes podíváte na stránky Aeronetu, už tam žádná reklama není. “
  Tady je vidět o co vlastně jde. Když jde o prachy z reklamy že jo Šimůnku tak jde demokracie stranou co:D jste se pěkně odkopali, alternativa ukrajuje sedmilhářům ziskyz reklam a to dost razantně proto sedmilháři z mainstreamu kopu a blijou kolem sebe, vytvářejí seznamy nepohodlných jak bolševici a blijou aeoronet aeronet aeronet blé blé bla bla putin Rusko komunisti blabla blé

  • Dobrý den. Radost z toho, že už na dezinformačních webech není reklama od českých zadavatelů není z důvodu finančních (já z toho opravdu nic nemám), ale spíše morálních. Je určitě dobrá zpráva, když české firmy pochopily, že reklama na takovém webu určitě není něco, co by jim zvedlo prestiž. Pokud jsme se pro Vás „odkopali“ až teď, jak píšete, tak to by mě mrzelo. Já myslel, že to je jasné už dávno. Vy nazýváte mainstreamová média za sedmilháře… To je zrovna u článku o Aeronetu docela pikantní. 🙂 Naopak, Aeronet nazýváte alternativou. To je zábavné. To je asi taková alternativa, jakoby byla alternativa ke stokoruně stokoruna falešná. 🙂 Děkuji za Váš příspěvek do diskuse.

   • Ale prosím Vás, aspoň nemlžte když se podíváte jak raketově stoupá návštěvnost alternativních webů tak mainstremoví novináři pochopili že skončí na mizině, založili web konspiratori.sk a 118 webů dali na blacklist aby chránili prý zadavatele reklamy. Hohohohoho hahahahahaha teď prosím ještě jednu tu o karkulce. Víte proč mezi těmi jakobyšpatnými weby nejsou ti největší konspirátoři třeba slobodnyvysielac.sk nebo svobodne-radio.cz No protože na jejich webech není reklama. To je k pobavení co. jsou tam jen weby co mají příjmy z reklam. a prej chránit zadavatele reklamy hoohohoho hahahahaha. Českej člověk není hloupej a umí si spočítat že 1+1 není pečená knedla jak se snažíte tvrdit. Demokracie podle vzoru Brusel = Cenzura. Dokud se sedmilháři neomluví za ZHN v Iráku, rozšlapané hlavičky novorozenců na podlaze, humanitární bombardování Jugoslávie na základě masakru v Račaku který se nestal a jiných zvěrstev tak to budou sedmilháři. Normální člověk chápe že zvěrstva na této planetě se dějí z jednoho prostého důvodu, že strážci demokracie – novináři – sedmilháři lžou protože jednoduše hypotéka nepočká, a novinář nebude riskovat přeci svoji kariéru protože už by si nikde na mainstreamu neškrtl – takto bohužel uvažuje většina z Vás – čest výjimkám.. Takže ano Já Vám dávám zvěrstva za vinnu a jsem si jist že nebudu sám.

    • Já si nejsem jist, že návštěvnost „alternativních webů“, jak to nazýváte, raketově stoupá. Pravda je, že i já jsem se párkrát na takový web podíval, protože se o nich často mluví a někdy mi někdo něco z takového webu nasdílí na sociální síti. A stačilo mi 5 minut a bylo mi naprosto jasné, kdo je tady skutečný „sedmilhář“. O tom slovenském webu Kospiratori.sk jsem neměl tušení. Děkuji za informaci, podíval jsem se tam a nedivil bych se, kdyby se tam náš web Melody Merkur časem také objevil, protože i u nás najdete články, které třeba varují před islámem. Ale Aeronet tam uveden je hned v první desítce a reklamu jsem na něm v tuto chvíli nenašel. To odporuje té Vaší teorii. Víte, média opravdu nejsou černobílá. Mezi tím mainstreamovým a tím „atlernativním“, jak je nazýváte, je více než 50 dalších odstínů. Většinou s hodnocením těch konspiračních webů týmem Konspiratori.sk souhlasím, ale výhrady bych občas měl. Třeba Pravý prostor mně přijde serióznější, než Parlamentní listy.
     Jinak třeba za ZHN v Íráku se omluvil např. bývalý britský premiér Tony Blair. Novináři se nemají co omlouvat. Ti takové věci nevymýšlejí (tedy s výjimkou těch konspiračních). Novináři jen tlumočí veřejnosti názory a prohlášení politiků, informují o dění doma i ve světě, občas komentují. V komentářích má i novinář právo na svůj názor. Proto rozlišujeme novináře pravicové, levicové a také média levicová, pravicová podle toho, jací novináři do nich píší a celé spektrum mezi těmito dvěma póly. Kdyby se novináři za své chyby měli začít omlouvat, nebo aspoň je uvádět na pravou míru, to by musel třeba právě takový Aeronet minimálně zdvojnásobit rozsah svého webu, za předpokladu, že by nezveřejňoval omluvy za omluvu. Jak vidím, Vy jste stále na straně těch „alternativních pravd“. Tomu moc nerozumím. Je pro mě nepochopitelné, když se někdo na ty stránky podívá, že pro něj není ztrátou času to dál číst. Jak Vám třeba přijde právě ten článek Aeronetu o videu Michala Horáčka, o kterém pojednává můj komentář výše? Já se chci pokusit dělat tento web skutečně nestranně. To znamená, že když např. v Rusku je potlačována svoboda slova, prostě nebudu tvrdit, že to tak není. Ale zrovna tak nebudu tvrdit, že islám není hrozba pro Evropu i celý svět, když to také tak není. Proto spousta čtenářů na tomto webu neví na čem je. Vy byste Melody Merkur zařadil mezi „sedmilháře“ nebo „alternativní“? 🙂 Díky.

 2. A máme první reakci čtenáře Aeronetu. To si určitě přečtěte, to stojí za to: „Nevíte co s koťaty? Sdílejte Aeronet!
  Aneb brutální potlačování svobody informací prostřednictvím citového vydírání.
  Pokud chcete zachovat přízeň jiným zdrojům informací, nechejte kočku raději vykastrovat“. Takhle reagoval na svém Facebooku pan Pavel Gigerich a sdílel tento článek Melody Merkuru. 😀

  • Vážený Richarde,
   teď jsem trochu na rozpacích, neboť jsem nepochopil, zda jste pochopil, že šlo o mou celkem pochopitelnou recesi způsobenou Vaší kočičí reakcí na dva mnou sdílené články z Aeronetu. Pokud jste to tedy nepochopil, pak na vysvětlenou vysvětluji: ANO (ty versály jsou děsně odpudivé, že?), v případě sdílení Vašeho webu včetně úvodní průpovídky na mém FB šlo o recesi. Koťatům zdar!

   Jinak, abych přispěl i nějakou užitečnou zkušeností, kastrování koček je nadmíru zdravé. Dcera má kastrovanou kočku, které bude letos v září požehnaných devatenáct let. Naproti tomu moje sousedka už měla spoustu koček, nikdy je nenechala vykastrovat a žádná z nich se nedožila více než tří let. Všechny je přejelo auto.

   Jo, a když o mně budete někde příště psát, dejte mi vědět, ať se taky zapojím.

   • Dobrý den pane Gigerichu.

    Já Vám to neberu. S ohledem na to, že jste sdílel článek Aeronetu a potom reagoval způsobem, který jsem si dovolil ocitovat, si o Vaší „recesi“ mohu myslet leccos, nicméně jestli to pojmenujete třeba recesí, je to Vaše právo.

    Jinak já jsem o Vás psal v diskusi pod článkem, který jste sdílel na svém facebookovém profilu. To není „někde“, to s Vaším postem přímo souvisí a jak vidíte, také jste to našel.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.