Rok 2024 je pro rockery a metalisty velkým překvapením. Slash vydává svou druhou studiovou desku Orgy Of The Damned, které vyšlo u společnosti Gibson.

Album je společným projektem bluesových coververzí s řadou hudebníků a zpěváků: Gary Clark Jr., Billy Gibbons, Chris Stapleton, Dorothy, Iggy Pop, Paul Rodgers, Demi Lovato, Brian Johnson, Chris Robinson, Tash Neal a Beth Hart.
Před vydáním alba vyšly dva singly: Killing Floor (8. březen 2024, původně od kapely Howlin‘ Wolf) a Oh Well (12. duben 2024, původně od kapely Fleetwood Mac).
Slashovy bluesové počiny se datují už od roku 1996, kdy se rozešel s kapelou Gun ‚N‘ Roses a experimentoval s tímto hudebním žánrem na koncertních turné se skupinou Slash’s Blues Ball. V roce 2023 se znovu sešel se dvěma bývalými spoluhráči, Johnym Griparicem na basovou kytaru a Teddym Andreadisem na klávesy, a také s Michaelem Jermonem na bicí, aby s producentem Mikem Clinkem nahráli instrumentální část alba v East West Studios a Snakepit Studio v LA.
8. března 2024 vydal Slash coververzi písně „Killing Floor“ a bylo oznámeno vydání alba Orgy of the Damned, které bylo možné si předobjednat. V rozhovoru pro časopis Rolling Stone Slash uvedl: „Brian byl jediný, kdo mě pro tu píseň napadl, už jen proto, že znám Brianův hlas a vím, jak to zní, když zpívá v nižších polohách.“
Datum vydání: 17. května 2024
Žánr: rock, blues, rock & roll, hard rock, blues rock
Producent: Mike Clink
Seznam písní:
01) The Pusher ft. Chris Robinson (pův. kapela Stepphenwolf) (Hoyt Axton)
02) Crossroads ft. Gary Clark Jr. (Robert Johnson)
03) Hoochie Coochie Man ft. Billy Gibbons (pův. Muddy Waters) (Willie Dixon)
04) Oh Well ft. Chris Stapleton (pův. Fleetwood Mac) (Peter Green)
05) Key To The Highway ft. Dorothy (Charlie Segar)
06) Awful Dream ft. Iggy Pop (Lightnin‘ Hopkins, Clarence Lewis, C Morgan Robinson)
07) Born Under A Bad Sign ft. Paul Rodgers (pův. Albert King) (William Bell, Booker T. Jones)
08) Papa Was A Rolling Stone ft. Demi Lovato (Norman Whitfield, Barrett Strong)
09) Killing Floor ft. Brian Johnson (pův. Howlin‘ Wolf) (Chester Burnett)
10) Living Fot The City ft. Tash Neal (Stevie Wonder)
11) Stormy Monday ft. Beth Hart (pův. T-Bone Walker) (Aaron Walker)
12) Metal Chestnut (Slash)
Rozbor jednotlivých písní
The Pusher úvodní písní alba, ve které Chris Robinson zní jako stoletý stařík.
Crossroads s Garym Clark Jr. ukazuje podstatu bluesu. Gary Clark Jr. Spolupracoval se ZZ Ward, spolupracuje s metalovým skladatelem Tom Morellem a společně s Davem Grohlem zpívali píseň While My Guitar Gently Weeps při poctě Beatles.
Hoochie Coochie Man je jednou z nejznámějších písní na albu. V minulosti jí například zpívali Willie Nelson, nebo Eric Clapton.
Jestli jsem napsala, že Chris Robinson zní jako stoletý stařík, tak Billy F. Gibons zní jak dvousetletý stařík. Kdo by neznal kytaristu a zpěváka kapely ZZ Top? Jeho hlas a je velkým zpestřením na desce.
Oh Well je akustickým bluesem, je zajímavé slyšet Slashe hrát na dvanáctistrunovou kytaru. Chris Stapleton ukázal, že na to má a předchozí zpěváky strčil do kapsy.
Key To The Highway je jedna z mých nejoblíbenějších na desce. Píseň je svižnějšího tempu a vokálistka z kapely Dorothy se ujala vokálů způsobem, jako kdyby se jednalo o píseň její kapely. Ukáže pestrou škálu vokálů – hlubší tóny, ale i „pisklavé/vyšší“ tóny (whistle notes).
Awful Dream se opět nese v pomalejším bluesovém duchu. Píseň zpívá Iggy Pop. Tohle je splněním snu pro všechny rockery.
Born Under A Bad Sign zpívá Paul Rodgers, který zpíval v kapelách Free, Bad Company, The Firm nebo The Law.
Papa Was A Rolling Stone je příjemným blusem, který má aranžmá z období 70. let. Slash hraje a zpívá na kvákadlo, Demi Lovato má za sebou 4 rocková studiová alba z 9 popových. Pohřbila svou popovou éru navždy a už v minulém roce nám nabídla rockovou píseň Sorry Not Sorry, ve které Slash hraje na kytaru a hvězdné sólo. Hovoří se o její spolupráci i s Corey Taylorem (frontman kapely Slipknot). Její hlas je skvělý pro rock a blues. Oficiální videoklip k vidění >>zde<<.
Killing Floor je příjemnou bluesovou písní, kterou zpívá Brian Johnson z kapely AC/DC a na harmoniku hraje Steven Tyler z kapely Aerosmith. Vtipné je, že Brian Johnson před kariérou s AC/DC zpíval rád blues. Oficiální videoklip >>zde<<.
Living For The City zpívá Tash Neal. Základní riff může fanouškům připomínat píseň (I Can’t Get No) Satisfaction od Rolling Stones. Z bluesu vznikl rock. Tash Neal je zakládajícím členem rockového dua The London Souls a má za sebou rozsáhlá turné po USA i po celém světě, na kterých předskakoval hvězdám jako např. The Who, Slash, The Black Crowes, nebo Lenny Kravitz.
Stormy Monday je předposlední písní alba, Beth Hart zní jako Janis Joplin. Její hlas ve spojení se Slashovou kytarou nás vezmou do jiného světa. V minulosti spolupracovala s Jeffem Beckem, nebo Slashem.
Metal Chestnut je instrumentální skladbou, která je příjemným překvapením. Škoda, že píseň skončila velice brzy.
Celkový dojem: Album je plné hvězd, celkově je deska velice fascinující na poslech. Není nad to si poslechnout blues, což je rodič rock and rollu, rocku a dalších žánrů. Písně na albu nejsou tak profláklé jako např. Hound Dog, Ain’t No Sunshine, Mannish Boy. Ale Slash tohle ví a správně odhadl vokálisty a kterou píseň jim přiřadit. Slash je největší hvězdou celého alba, nechává zpívat hvězdy okolo, ale jeho kytara je to, která skutečně sviští.
Slash je velký dříč. V 80. a 90. letech hrál a skládal písně s kapelou Guns N‘ Roses, v roce 2008 vydal svou autobiografii, sólové album, dal se s kapelou zpět dohromady. Spolupracoval s Fergi, nebo i Rihannou, s Ozzym Osbournem a Ryanem Goslingem, když na Cenách Grammy ho doprovodil na kytaru při písni „I’m Just A Ken“.
Spolupracoval s Mylesem Kennedym a skupinou The Conspirators, vydali společně 4 alba.
Album je milostným dopisem bluesu, rock and rollu, rozmanitosti v hudbě. Velice by mě zajímalo instrumentální album čistě pouze od Slashe, jak by znělo, protože ve skladbě Metal Chestnut je spousta potenciálu.
Album je nejlepší do letních dešťů a nebo horkých letních nocí. Musím říct, že jsme s fanoušky spokojeni, že si Slash vybral talentované hudebníky a vokálisty do svého projektu a nemusíme poslouchat autotuneové krákání umělců z popových hitparád.
Nejlepší písně: Hoochie Coochie Man, Oh Well, Key To The Highway, Awful Dream, Papa Was A Rolling Stone, Killing Floor, Living For The City, Stormy Monday, Metal Chestnut
Hodnocení: 9/10
Pro Melody Merkur: Tori
Buďte první kdo přidá komentář