Recenze alba Hell, Fire And Damnation kapely Saxon: Historie nikdy nespí a dobro se zlem bojují neustále.
Je leden, zima, všechny to štve a kapela Saxon vydává 19. ledna své dvacáté čtvrté studiové album u vydavatelství Silver Lining Music, u kterého vydaly předchozí 3 desky. Album vychází po odchodu zakládajícího kytaristy Paula Quinna a nahrazuje ho legendární Brian Tattler z Diamond Head.
Album se umístilo v mezinárodním žebříčku v Evropě a dosáhlo první dvacítky v žebříčku UK Albums Chart.
Datum vydání: 19. ledna 2024
Žánr: rock, heavy metal
Producent: Andy Sneap, Biff Byford (Andy Sneap spolupracoval v minulosti s kapelami Judas Priest, Exodus, nebo Accept)
Seznam písní:
01) The Prophecy
02) Hell, Fire And Damnation
03) Madame Guillotine
04) Fire And Steel
05) There’s Something In Roswell
06) Kubla Khan And The Merchant Of Venice
07) Pirates Of The Airwaves
08) 1066
09) Witches Of Salem
10) Super Chargers
Rozbor jednotlivých písní
Nejčastějším motivem v textech je souboj dobra se zlem nejen v současnosti, ale i v historii. Název alba pochází z toho, co Byfordův otec vykřikoval, když byl rozčílený.
Podle Byforda říkával: „Hell, fire and damnation, what’s tha‘ been doing no?!“, když vyřezával věci do kuchyňského stolu, vzpomíná zpěvák. „Tehdy to bylo velmi ‚yorkshirské‘ rčení.“ Jedná se o určitý druh klení.
The Prophecy (proroctví) je úvodní, krátkou skladbou alba.
Text písně Hell, Fire And Damnation zkoumá protiklad – dobro a zlo. Zpěvák pro internetový Songfacts.com prozradil: „Existuje tolik hudby o pekle, ďáblu a okultismu, že jsem si prostě řekl, že je nejvyšší čas, aby někdo napsal nějakou o boji jen mezi dobrem a zlem!“, vysvětlil Biff. „Nemůžete zpívat o ďáblovi, aniž byste zpívali i o tom dobrém, a ta píseň v podstatě říká ‚vyber si‘. Všichni se musíme rozhodnout, jestli jsme zlí, nebo dobří. Ta píseň je o tomto boji.“
Píseň disponuje i hudebním videoklipem, ve kterém kapela hraje, má zajímavé efekty s ohni. Barvami mi připomíná design Judas Priest – fialová, modrá a oranžová.
Madame Guillotine z hlediska textu pojednává o hrůzách francouzské revoluce. Z hudebního pohledu je to jedna z nejlepších písní od kapely vůbec. Jednoduchý a zapamatovatelný riff, může nám připomínat období 80. let. K písni byl natočen i videoklip, který byl vytvořený umělou inteligencí. Vyobrazuje sociální rozdíly společenských vrstev ve Francii v 18. století, ale také výjevy Velké francouzské revoluce.
Fire And Steel navazuje na předchozí píseň atmosférou a zvukem. Tempem může připomínat Rapid Fire od Judas Priest. Píseň působí opravdu živelně.
There’s Something In Roswell následuje, píseň je velice melodická. Roswell je město, které se nachází v Novém Mexiku. Text naráží na havárii, která se na tomto místě stala v roce 1947. 15 dnů pilot Kenneth Arnold pozoroval tento jev. Jedná se údajně o jeden z nejznámějších a nejlépe zdokumentovaných případu UFO. Podle oficiálního vyjádření se jednalo o meteorologický balón. Jelikož byl celý svět v napětí po 2. světové válce, testovaly se jaderné zbraně a různé špionážní techniky. Kapela Saxon se staví v textu proti faktům, odmítají oficiální vyjáření a staví se na stranu teorii, že opravdu v té oblasti přistálo UFO. Píseň má i podobu vieoklipu, ve kterém jsou články z novin reportující onu událost, fotomontáže monster, které vědci pitvají a kapela občas v prostřihu hraje.
Zároveň kapela nahrála i krátké video, které se jmenuje Message from Roswell, kde si mimozemšťané povídají o Saxon, kteří vydali nové album, že se na albu vyskytuje o incidentu píseň.
Kubla Khan And The Merchant Of Venice je melodičtější než předchozí píseň, která se opět vyznačuje tvrdým riffem a melodickým refrénem. Text naráží na 2 literární díla – na báseň Kubla chán od Samuela T. Coleridge a Kupec benátský od Williama Shakespearea. Kubla chán popisuje lyricky a fantaskně město Xanadu a místo poblíž řeky Alf – opevněné hradby, lesy, tajuplné jeskyně, výbuch, který vytvořil řeku Alf. Kupec benátský je v textu osoba, která má hledat chrám Xanadu na dvoře Kubla Chána. Mimochodem Kubla Chán byl vládce dynastie Yuanů v Mongolsku v letech 1206-1368.
Pirates Of The Airwaves pojednává o dospívajícím chlapci, který poslouchá rádio, snaží se najít stanici. Chce slyšet písně kapely Rolling Stones. Naladí stanice Rádio Luxembourg, Caroline, London Town, Avalon, KSHE. Text se vrací k době, kdy děti v 60. a 70. letech cítily vzrušení z toho, že naladí rock and roll.
1066 popisuje skutečnou historickou událost Bitvu u Hastings. V refrénu se zmiňuje, že v tom roce Sasové (Saxon) byli poraženi. Harold porazil Vikingy. V textu je popsán celý počátek bitvy i koncem.
Witches Of Salem pojednává o městečku Salem ve státu Massachusetts a upalování žen, které byly obviněné z čarodějnictví. Pokud se jich kdokoliv zastal, také ho čekal trest smrti.
Autor textu se staví na stranu čarodějnic, které byly obětí nenávisti zfanatizovaných lidí.
Super Charger je heavy metalovou hymnou, ódou na závodní auto, vůni a zvuk motoru.
Celkový dojem: Saxon nestárne. Kapela bude vydávat alba, až z nás zbyde jen hrobová plíseň. Fanouškům metalu stále nabízejí hymnické písně. Album je po zvukové stránce 100% klasikou kapely. Tvrdé riffy, refrén bývá úderný a jednoduchý. V textech se vracejí do historie.
Silný hlas Byforda se zdá být ve formě, až na mírné zhrubnutí. Nedávno oslavil 73. narozeniny, ale na jeho hlase to vůbec není znát. Zní identicky jako na předchozích albech. Jedná se opravdu o jednoho z nejlepších metalových vokalistů, i když se mu nedostane takového uznání.
Stejně jako kapely Accept a Judas Priest, Saxon patří k ikonickým velikánům, kteří posunuli metal na jinou úroveň.
Nejlepší písně: Hell, Fire And Damnation, Madame Guillotine, Fire And Steel, 1066, Super Charger
Hodnocení: 8/10
Pro Melody Merkur: Tori
Foto: Discogs
Máte rádi kapelu Saxon? V Metalshopu si můžete koupit spoustu tématických předmětů a oblečení.
Buďte první kdo přidá komentář