Celá Evropa se těšila celý rok, až vítěz opět nebude vybraný především porotou, ale hlasujícími fanoušky po celém světě. Letošní Eurovision Song Contest vyvolávala kontroverze ve společnosti. Pojďme si shrnout, co se před Eurovizí stalo, co se dělo během konání a jaké to má na společnost dopady. Rozhodla jsem se jednotlivá témata očíslovat, chtěla jsem vystavit účet veškeré trapnosti. Moje recenze bude hodně upřímná a explicitní, ale to jsou stejně tak názory na podporu Palestiny, které ještě schvalují terorismus a násilí. Toho se v článku nedočkáte. Poprvé si dovolím být velice neprofesionální ve svém jazyce a postoji, protože letošní Eurovize byla krajně neprofesionální a nezvládnutá ze strany pořadatelů. Jen ze začátku zmíním, že respektuji LGBT komunitu, gaye, lesby, transgender lidi a travesty show. Plně uznávám Conchitu Würst – gay muže, který se v rámci show převléká za ženu a trans zpěvačku Danu International, která reprezentovala Izrael vítěznou písní „Diva“ v roce 1999. To je úplně v pořádku. Nicméně neuznávám a nerozumím bezpohlavnímu a několika pohlavnímu přesvědčení. Důležité zmínit!
Všichni účastníci všech národních kol se snažili znít jako ABBA, protože se soutěž konala ve Švédsku, což byl politický kalkul – Abba oslavila 50. výročí od svého vítězství.
Letos bylo produkováno švédskými producenty více než 10 soutěžních písní.
- Již před konáním se řešil izraelsko-palestinský konflikt. Norská kapela Gåte, která je mylně označená za metalovou a metal neviděla ani z vlaku směrem do Malmö, při vítězství národního kola jasně zastávala názor, že pokud Izrael se letos zúčastní, tak Norsko na Eurovizi nevystoupí, protože nechtějí podporovat, hádejte co, „genocidu“. Nicméně v závěru v semifinále i ve finále vystoupili a dostali nejméně hlasů a skončili na posledním místě, peníze jim nesmrděly.
- V lednu vznikla finsko-islandsko-švédská iniciativa „nezávislých eurovizních umělců na podporu Palestiny, ve které autoři petice požadovali, aby se Izrael nezúčastnil soutěže, protože páchá přece „genocidu“. Založil ji islandský účastník soutěže z roku 2021 Daði Freyr a podepsalo/la/li/le i nebinární několika pohlavní Montaigne, kteří reprezentovali Austrálii v roce 2021. V lednu EBU (European Broadcast Union) řešila, zda Izrael vystoupí a nebo ne, protože svou účastí vyvolává velké kontroverze. Dopis podepsalo přes 2000 lidí.
- Proti této petici se ozval jen Gene Simmons, mnohaletý člen kapely KISS, pocházející z Izraele, který žádá v dopise společnost EBU o setrvání Izraele v soutěži. Dopis podepsali i Boy George z kapely Culture Club, herečka Helen Mirren, nebo Sharon Osborne. Pod dopis se podepsalo pouze přes 400 lidí.
- EBU nařídila Izraeli, aby splnil podmínky a vytvořil nepolitickou píseň. Ale podporovatelé Palestiny byli hluboce traumatizováni i po zveřejnění nové verze textu. Skutečným traumatem si ale prochází Židé po celém světě a Izrael, kterému stále od 7. října 2023 Hamás nepropustil rukojmí.
Na svých sociálních sítích a v rozhovorech letošní reprezentati některých států zasévali toxicitu a protiizraelská prohlášení. Hovořím o Norsku, Irsku, Portugalsku, Litvě, Slovinsku, Polsku, Srbsku, Belgii, Švýcarsku, Spojeném království, Dánsku, San Marinu a Finsku. Před finále se přidali i reprezentanti Řecka, Nizozemska a Francie. Na propagačních akcích, tiskových konferencích nosili palestinské šátky. Slušný výčet, že?
Ti se spolu spojili, aby nosili červenou placku a podpořili „svobodu pro Palestinu“. Izrael popisovali jako okupantský a teroristický stát, který pácha genocidu. Přitom se svými orientacemi a pohlavními identitami by nepřežili v Gaze ani jeden den.
Ostatní soutěžící se od tématu zdrželi a velkým favoritem se stal heterosexuální multiinstrumentalista a textař Baby Lasagna (Marko Purišić), kterého podpořila i německá metalová kapela Rammstein. Společně mu poslali dopis, ve kterém mu napsali „hodně štěstí, vyhraj Eurovizi, prosím“, odeslali autogramy a přiložili jako dárek dva lístky zdarma. To je upřímně velká pocta, výhra sama o sobě 🙂
- Izrael vydává text, který se jmenuje „October Rain“ a naráží na události 7. října. Má to hlubokou odezvu od EBU, že za takových podmínek nemůže Izrael vystoupit. Text údajně znamená mnoho pro židovskou komunitu, ale ohrožuje svobodu Palestiny. Už jen co píšu tuhle větu se musím smát této absurditě. Čekám na to, až lidem dojde, že svobodu Palestiny ohrožuje Hamás a katarští šejkové.
Autorka textu Eden o několik měsíců později pozměnila detaily, opět ale byla píseň zamítnutá. Ve finální podobě se píseň jmenuje „Hurricane“. Účast Izraele byla EBU schválená. Tento proces trval skoro 3 měsíce.
- Česko vyslalo do „boje“ v období války na Ukrajině v roce 2024 Rusku, narozenou v Moskvě, která v Superstar nemluvila při svém konkurzu česky, studovala ve Spojeném království a žije se svým bohatým papá oligarchou ve Spojených státech. Rovněž se přidává k podporující vlně Palestiny, asi proto, aby zapadla do kolektivu. Mezitím vypouští do médií i hloupé výroky, že by se měl zakázat květák, protože je hloupá zelenina nebo že „na našich ramíncích sedí malincí ďáblíčkové, kteří nám našeptávají nekalůstky.“ Jako bych slyšela Motyke Bureše. A to je paní exmanželka Bureše opravdu vzdělaná dáma.
Na její vystoupení v národním kole Eurovize byl chat na Youtube.com při živém vysílání spamován azbukou a ruskými vlajkami. Favority národního kola byly Elly, Lenny a kapela Mydy. Doufám, že to talentované vokalistky zkusí i příští rok.
Kvůli tomu, že výherkyně Aiko nesplnila podmínky a měla píseň starší než uvádějí pravidla soutěže, měla být diskvalifikována za porušení pravidel a nahrazena účastnicí z druhého místa – Elly. Jelikož proruská komunita je stále v Evropě vlivná, protože „money talks, money is the king“, prachy nikomu nesmrdí, Aiko zůstává ve hře dál.
Fanoušci zjišťují, že ředitel české komunikace a českých médiích na Eurovizi je Libanonec Ahmed Halloun Boungi.
- V Islandu je v národním kole favorizován palestinský zpěvák Bashar Murad s písní „Wild West“, ve které kritizuje západní společnost. Chudáček malý. Výsledky Bashara a Hery skončily remízou – dostali stejný počet bodů. Nicméně v závěru národního kola vyhrává Hera Björk s písní „Scared Of Heights“. Inteligentní, talentovaná, sympatická vokálistka, která reprezentovala Island v roce 2010 s písní „Je Ne Sais Quoi“ a prozpívala se tehdy až do samotného finále. Propalestinské hlasy Evropy to špatně nesly, protože porazila Palestinského zpěváka. Vznikaly iniciativy na přepočítání hlasů.
- Propalestinské hlasy sílí a nad arénou ve švédském městě Malmö se vyhlašuje bezletová, bezdronová zóna. Jsou povoláni hasiči, policisté, zdravotníci i pomocné síly z Francie. Do arény má zákaz vstupu každý s batohem, nebo taškou.
Reprezentantka Izraele nesmí vycházet z hotelového pokoje a vystupovat na propagačním turné. Mohla vyjít ven až po finále. Více než 3 měsíce žila Eden Golan v izolaci. Proč mám pocit, že rok 2024 je rokem 1939 nejen pro židovskou komunitu?
- Hera Björk, reprezentantka Islandu prohlásila, že se jí moc líbí letošní píseň Izraele. Za toto prohlášení ztratila spoustu fanoušků, sledovatelů a podle bookmakerů klesla na poslední místo v soutěži. Tím ztratila možnost na finále.
- Někteří eurovizní reprezentanti chtěli pouze a jen potěšit své fanoušky a zaměřit se na radost z hudby, hovořím o reprezentantech Chorvatska, Švédska, Islandu, Moldávie, Gruzie, Ukrajiny, Španělska, Německa, Arménie, Azerbajdžánu, Estonska, Kypru, Lotyšska, Albánie nebo Lucemburska. Většina z těchto zemí se do finále nedostala, netýká se to Chorvatska, hostujícího Švédska, Gruzie, Ukrajiny, Estonska, Kypru, Lotyšska, Lucemburska a států velké pětky – Německa a Španělska.
- Na sociálních sítích se mažou komentáře na podporu Izraele a eurovizní podcasty řeší palestinský konflikt, ve kterém se staví na stranu Palestiny. Automaticky odsuzují Izrael, veškerá nenávist se samozřejmě zachytí o účastnici Eden Golan, která za nic nemůže.
O rukojmích se samozřejmě nesmí mluvit, protože „děti v Gaze, palestinské ženy najednou nemají práva, protože předtím mohly všechno“. Samozřejmě, žijou ve šťastných manželstvích, mohou nosit oblečení jaké chtějí, ale nesmějí řídit vozidlo, nebo vyznávat jiná náboženství,…
- Ve městě Malmö jsou propalestinské protesty, které podpořila i starostka města Katrin Stjernfeldt Jammeh, nebo eko aktivistka Greta Thunberg, kterou zatkla policie. Demonstrace byla vyjádřením nenávisti k Izraeli a k talentované dvacetileté Eden Golan. Dokonce 1500 židů žijících ve švédském Malmö bylo nuceno opustit město nebo se ukrýt doma během soutěže kvůli bujícímu antisemitismu ve městě. Problém antisemitismu zde je tak vážný, že prezident Barrack Obama musel do Malmö dvakrát během svého působení v úřadu vyslat svého vyslance pro boj proti antisemitismu (v roce 2012 a v roce 2015). Nenechme se mýlit, nesouvisí to s Gazou ani s Palestinou.
- Česká oficiální delegace navštěvuje protesty proti Izraeli, natáčí se během zkoušek i finále, jak bučí na izraelskou dvacetiletou zpěvačku a sdílí posměšné příběhy na sociálních sítích – více rozdmýchávají nenávist a toxicitu na svých sociálních sítích na profilu ESC Arena.
- Lidé v aréně bučeli na dvacetiletou Eden Golan, která 3 měsíce žila na hotelu v izolaci. Bohužel, nepovedlo se to zvukově vymazat. Ona je neuvěřitelně silná, že to ustála, ale akorát se ukázali lidé okolo, jací jsou burani.
- Bambie Thug, reprezentantka Irska, praktikující satanistka, nebinární a třípohlavní kreatura, která vysílá nenávist vůči křesťanům, netají se okultními rituály, postoupila do finále. Během semifinále měla keltskými runami napsáno na obličeji a na těle v překladu „ceasefire, free palestine“. V palestinském šátku a s palestinskou plackou pláče, že Izrael se dostal do finále a že vyhrává nenávist. Společnost EBU jí vzkaz psaný runami na těle během finále zakázala.
Během semifinále reprezentanti Austrálie Electric Fields zvou na jeviště hráče na didgeridoo, který má na hrudníku symbol, který připomíná tvarem meloun – symbol Palestiny. Samozřejmě tanečník se k tomu vyjadřuje na svém instagramu, že tedy „ano, je to symbol na podporu Palestiny“.
- Švýcarsko si získalo své fanoušky videoklipem k písni „The Code“, jehož režie se ujal syn Tomia Okamury – Ruy Okamura. Živé vystoupení je ale katastrofou, protože Nemo nosí směšné růžové šaty a na jevišti se otáčí jako potrava na talíři v mikrovlnné troubě. Podle bookmakerů opět klesá.
- Reprezentant Nizozemska Joost Klein s písní „Europapa“ Evropě slibuje, že jeho show bude „eurovizní přistání na Měsíci a diváci zažijí nezapomenutelnou show“. Joost nelhal a splnil slib. Opravdu jsme to ještě neviděli. Na tiskové konferenci se svěřil o tom, jak si prošel v dětství hroznou šikanou. Když mluvila Eden Golan, reprezentantka Izraele, tak se na protest proti ní přikryl nizozemskou vlajkou, aby nebyl vidět. Reprezentantka Řecka si během rozhovoru s izraelskou zpěvačkou zdřímla. Jo jo, united by music. Určitě jim to věřím.
Eden Golan dostala otázku od polského novináře, zda si uvědomuje, že ohrožuje svojí účastí bezpečí všech účastníků a návštěvníků celé soutěže. Odpoví velice asertivně, že se EBU snaží o bezpečí všech a že umělce spojuje hudba a láska k ní, proto tu všichni jsou. Na tiskové konferenci jí zatleskala pouze reprezentantka Rakouska Kaleen a reprezentantka Gruzie, židovka Nutsa Buzaladze.
- Delegace Řecka a Nizozemska šíří antisemitské vtipy a odmítají se vyfotit s Izraelskou delegací. Jeden z izraelského štábu kvůli tomu navštěvuje palestinského tanečníka od Joosta Kleina v převleku kuřete a dochází k ostré hádce.
- Joost Klein je diskvalifikován z kostýmní zkoušky a projednává se, zda bude diskvalifikován ze soutěže jako takové. Nakonec v den finále 11.5. je Joost diskvalifikován, nemůže vystoupit kvůli tomu, že napadl švédskou novinářku. Nizozemsko může ohlásit body a hlasovat dál pro své favority.
- V den finále bývala reprezentantka Norska Alessandra z roku 2023 odmítá oznamovat body za Norsko, protože nemá slov kvůli tomu, že Izrael vystupuje. Zároveň to stejné řekne finský zpěvák a rapper Käärijä. Ten se omlouvá publiku, že ho natočili s Eden Golan, že se nejedná o jeho politické stanovisko a žádá o smazání videa s ní.
- Francouz Slimane během zkoušky pro porotu přestal uprostřed písně „Mon Amour“ zpívat, kvůli tomu, co se děje v Gaze.
- Objevují se zprávy, že Portugalsko, Spojené království, Estonsko, Litva, Irsko nevystoupí ve finále, protože nechtějí podpořit Izrael a vadí jim diskvalifikování agresora Joosta Kleina.
- Portugalská zpěvačka Iolanda během finále má jako vzor na svých nehtech palestinské vlajky a symboly, z toho důvodu její vystoupení nebylo nahráno pořadateli Eurovize na oficiální Youtube kanál.
- Vyhrává Švýcarsko, protože porotě nezáleží na milionech hlasujících diváků, ale sami se dohodli, že podpoří nebinární, několikapohlavní, propalestinské stvoření.
- Během závěrečného vystoupení na Eurovizi kreatura jménem Nemo si nasazuje trnovou korunu Ježíše Krista, kterou mu upletla jeho satanistická silně propalestinské konkubíny Bambie Thug z Irska. Toto gesto vnímám jako proti židovsko-křesťanské společnosti, ve které se nacházíme. A to připomínám, že poslouchám blackmetal, jehož texty jsou o historii, nenávisti ve společnosti a depresi.
- Schizofrenní kreatura Nemo rozbíjí svoji cenu a dělá si z toho na tiskové konferenci po finále legraci. Byla mu dána druhá skleněná trofej, tentokrát bez švédské vlajky. Nemo žertovalo, že vyhrálo ceny 2, kdo to může údajně z Eurovize potvrdit? No třeba Loreen, která vyhrála právoplatně 2x! Jeho arogance nemá hranice jako jeho pohlavní identity. Já osobně bych se na místě styděla a cítila trapně za to, že jsem rozbila skleněnou cenu porotců i publika.
Pozitiva letošní Eurovize:
- Dcera ruských oligarchů nereprezentovala Česko ve finále
- První hlas proti Izraeli skončil v soutěži poslední – Norsko, kapela Gåte
- Izrael dostal od diváků 323 hlasů.
- U diváků vyhrál chorvatský Baby Lasagna s 337 body, mimochodem získal i dvě ceny publika a fanouškovských anket před konáním semifinále.
- Objevila jsem skvělé metalové, rockové písničky i disko písničky během pořádání národních kol.
- Bylo fajn slyšet naživo písně Hurricane a Rim Tim Tagi Dim.
- EBU se zachovala statečně.
- Nebyl spáchaný teroristický útok propalestinskými fanatiky.
To, co se odehrává v oblasti pásma Gazy je náboženská válka. Palestina chce zničit židovskou kulturu, ponížit odkaz Ježíše Krista, všech biblických proroků, zničit demokracii a utlačovat lidská práva.
Hodnocení letošních písní:
1) Chorvatsko – Rim Tim Tagi Dim – 10/10
Píseň otextovaná, složená a produkovaná jedním člověkem, který píše texty pro chorvatské kapely industriálního metalu. Šoumen, který roztančil celou Evropu a získal si na svou stranu i kapelu Rammstein a jejich fanoušky. Pochlubil se svou farmou v Umagu, kočkami, zvířaty, svojí přítelkyní, rodinou a chorvatským folkem. V písni kritizoval málo financovaný venkov a že se do města odstěhovat nechce, protože by mu chybělo jeho 15 koček.
2) Izrael – Hurricane – 10/10
Píseň otextovaná zpěvačkou Eden Golan, která popisuje smutek a zmatení po událostech 7. října – hurikánu. Velice silné vokály Eden, klávesový začátek připomínající znělku seriálu Stranger Things a neohratelnost působí nadpřirozeně.
3) Ukrajina – Tereza & Maria – 9/10
Píseň o matce Tereze a panně Marii, které byly lidmi, byly smrtelnicemi a zasvětily svůj život pomoci lidem. Feministická píseň z nebeských výšin, silné vokály.
4) Španělsko – Zorra – 9/10
Píseň, kterou složila i napsala skupina 2 manželů – Nebulossa, kteří v 60 letech si řekli, že to zkusí do Eurovize. Píseň působí jako disko z 80. let. Text i videoklip vyjadřují, že lidé se mohou bavit bez ohledu na věk. Text ukazuje na předsudky vůči ženám a ageismus. Slovo Zorra má ve španělštině mnoho významů: štětka, děvka, kurva, mrcha, liška, ale i hrdinka. V textu se objevují všechny významy.
5) Arménie – Jako – 8/10
Píseň která boří stereotypy o ženách v Arménii a ortodoxní náboženské předsudky. Píseň pojednává o umělecké svobodě a lidských právech.
6) Rakousko – We Will Rave 8/10
Taneční párty 90. let ožívá. Píseň s velkým potenciálem.
7) Estonsko – (nendest) narkootikumidest ei tea me – 8/10
Píseň dělající si legraci z přechovávání drog. Neuvěřitelná haluz. Skvělá melodie, vtipný tanec = tohle je Eurovize.
8) Finsko – No Rules – 7/10
Píseň o tom, jak je chlap spokojený sám se sebou, se svým vzhledem a vrcholem písně je, že se obleče do džínových kraťas. Tohle je Eurovize.
9) Island – Scared Of Heights 7/10
Píseň o strachu zvýšek a z nové lásky. Velice silné vokály Hery a skvělá melodie znějící jako z roku 2000. Bohužel na finále to nestačilo, pro mě je to ale taneční srdcovka.
10) Gruzie – Firefighter 6/10
Gruzie po několika letech útlaku ze strany Ruska se konečně dostala do finále v soutěži. Píseň je velice silnou hymnou.
11) Německo – Always On The Run 6/10
Píseň která zní jako song od Lewise Capaldiho. Běžná rádiovka, ale zazpívaná s hodně emocemi a silným hlasem.
12) Kypr – Liar 7/10
Melodie připomíná píseň od Coldplay „Hymn For Weekend“. Píseň, která je textově o vlastním sebevědomí a vítězstvím nad toxickým vztahem – resp. toxicky ulhaným partnerem. Připomínám, že zpěvačce je 17 let a dokázala neuvěřitelné.
13) Lotyšsko – Hollow – 7/10
Velice emocionální píseň hollowhlavého outsidera, který má silné vokály. Píseň zní velice motivačně.
14) San Marino – 11:11 – 7/10
Bláznivá píseň o rozchodu, zlomeném srdci a o tom, ať jdou všichni do prdele. Píseň obsahuje prvky rocku, flamenga, dubstepu.
15) Švédsko – Unforgettable – 7/10
Taneční disko 90. let dvojčat Markus & Martinus, kteří zkoušejí Eurovizi každý rok. Je vidět jejich píle i talent. Jako dvojčata jsou naprosto sehraní, proto to mají jednodušší, protože se narodili spolu a jsou na sebe napojení.
16) Albánie – Titan – 4/10
Písnička, která se původně jmenovala Zemren v Dore (Srdce v dlani) vyhrála albánský festival, který trval 2 týdny. Škoda, že byla přeložena do angličtiny a prošla hudební proměnou.
17) Francie – Mon Amour – 7/10
Klasická popová šanzonovka zpívaná propalestinským Slimákem, pardon, Slimanem. Má velice silné vokály a píseň je dechberoucí. Do finále byla jednou z mých nejoblíbenějších.
18) Austrálie – One Milkali – 6/10
Celkem slušné disko, ve kterém didgeridoo nedostalo prostor, jak jsem si představovala v australské písni.
19) Azerbajdžán – Özünlə Apar – 3/10
Píseň, u které umřete nudou. Píseň, ve které falešně hýká jakýsi fakýr. Fakt divné.
20) Belgie – Before The Party’s Over – 4/10
Píseň, u které zjistíte, že vokálista Mustii nemá tak silný hlas a nahý hrudník se Swarowski krystaly mu nepomohl do finále.
21) Česko – Pedestal – 1/10
Bod za potenciál písně, která by zněla ohromně, kdyby jí zpívala jiná zpěvačka bez ruského přízvuku. Nalepené bradavky, účes alá mullet a peníze taťky jí do finále bohužel nepomohly.
22) Dánsko – Sand – 6/10
Skvělé vokály, skvělý stage, píseň o nekonečném písku. Že by odkaz na palestinskou poušť?
23) Řecko – ZARI – 2/10
Píseň, kterou čekáte v kebabárně a nebo řecké restauraci. Píseň má totožný rytmus a nástroje jako infantilní píseň o prcání Tame Tu Cosita, kterou si především oblíbily malé děti.
24) Irsko – Doomsday Blue – 0/10
To není píseň, ale zvracení do mikrofonu. Není tam melodie, není tam srozumitelný text, jen nějaké bláboly a satanistický rituál.
25) Itálie – La Noia – 7/10
Dcera italského „Karla Gotta“ Angelina Mango předvedla taneční talent a skvělé vokály k nudné písni, která v českém překladu se jmenuje „Nuda“.
26) Litva – Luktelk – 5/10
Píseň tanenční a zároveň melancholická v litevštině. Neurazí, ani extra nezaujme.
27) Lucembursko – Fighter 7/10
Píseň francouzsky, která má zajímavou melodii, zní opět jako píseň „Hymn For A Weekend“ od Coldplay. Tali, která po finále podpořila Izrael, má úžasné vokály. Píseň zní ale jako nudný reggaeton.
28) Malta – Loop 7/10
Skvělá zpěvačka, která výborně tančí a z nepochopitelného důvodu se nedostala do finále.
29) Moldávie – In The Middle 6/10
Natalia Barbu reprezentovala Moldávii na ESC v roce 2007 s rockovou písní Fight. Předvedla silné vokály, folk, skvělý stage, ale protože nebyla oblíbená, nedostala se do finále.
30) Nizozemsko – Europapa 1/10
Píseň adorující Evropskou Unii a Evropu. Měla jsem jí velmi ráda, zněla stejně jako píseň od uskupení 2 Unlimited – No Limit. Ale šikováním Izraele a napadáním švédské novinářky si to u mě lidsky podělal a nestydím se říct, že udělal ostudu Evropské unii. No jo, ale je to kontroverzní a neslušný Nizozemec. Připomíná mi to sledování archivních záběru Maxe Verstapena (závodník F1, Nizozemec).
31) Norsko – Ulveham 1/10
Bod za potenciál písně, mimochodem se jedná o píseň starou 1000 let – porušení pravidel soutěže.
32) Polsko – The Tower – 6/10
Příjemné disko s dobrými vokály.
33) Portugalsko – Grito – 3/10
Nicneříkající píseň, ve které slovo Grito ani nezazní. Silné vokály.
34) Srbsko – Ramonda – 4/10
Nudná píseň, která se hodí k závěrečným titulkům filmu. Píseň pojednává o šeříkové ramondii, národním symbolu Srbska. Píseň zaznamenala silnou přízeň na Tik Toku. Debilní nicneříkající brak. Nicméně Teya Dora měla silné vokály.
35) Slovinsko – Veronika – 4/10
Píseň odkazuje na slovinskou středověkou čarodějnici Veroniku. Silné vokály zpěvačky Raiven dávají píseň větší rozměr.
36) Švýcarsko – The Code – 3/10
Něco mezi operou, popem, rapem and drum&basem. Vidíme nebinární mnohopohlavní a vícepohlavní stvoření, které výborně zpívá, ale špatně tančí a píseň není nikterak chytlavá. Text pojednává o jeho identitě, nebinaritě, mnohopohlavní identitě. Super, to spojuje celou Evropu. Koho by napadlo, že vyhraje?
37) Spojené království – Dizzy – 5/10
Píseň, která nám připomíná hudbu Modern Talking nebo Pet Shop Boys. Píseň zní jako You’re My Heart, You’re My Soul. Skvělé vokály a příjemné disko 80. let. Gay podívaná pro gaye. Trochu jsem měla pocit, že sleduju sitcom Malá Velká Británie, postavu Davida Tomese – jediného gaye ve vsi. Protože je gay, dostal 0 bodů od diváků. Kdyby byl nebinární stvoření, umístí se alespoň na 5. místě.
V hlasování národních porot dala Česká republika 12 bodů Ukrajině, 10 bodů Švýcarsku, 7 bodů Irsku a 2 body Chorvatsku. Složení české poroty: Marek Slabý, Jaroslav Špulák, Ondřej Bambas Kristyna Koreis a Bára Juránková.
Pro Melody Merkur: Tori
Buďte první kdo přidá komentář